Forgot Password
Pentax Camera Forums Home

Reply
Show Printable Version Search this Thread
06-27-2011, 03:10 PM   #1
Administrator
Site Webmaster
Adam's Avatar

Photos: Gallery | Albums
POPULAR PENTAX Optio WG-1 GPS NOW AVAILABLE IN ORANGE

News update from the official Pentax website:

GOLDEN, CO (June 26, 2011)…PENTAX Imaging Company has announced the PENTAX Optio WG-1 GPS* version will be available soon in a third color choice. As early as next month, the twelfth generation PENTAX Optio adventure camera will be available in orange, in addition to yellow green and gray.
Every one of the five PENTAX Optio WG-1 models offers enhanced waterproof, shockproof, dustproof, coldproof and crushproof performance and features an inventive Digital Microscope mode with LED lighting to capture small but intriguing subjects. Designed with the look of mountaineering equipment, each Optio WG-1 series kit includes a woven web fabric strap complete with a carabiner to attach the camera to a backpack and other outdoor gear. These rugged models offer photographic performance, innovative features and style that surpass other outdoor compact digital cameras now available on the market.
As with other GPS models, the orange WG-1 GPS functionality* tracks and records positional data recording with images for geo-tagging applications making it easy for users to check the shooting locations of captured images and link the data with PC-based maps.
*Measured under PENTAX-original testing standards.
The orange WG-1 will ship in July 2011 for $399.95. More information is available here: www.pentaximaging.com/news and product images are available here: www.pentaximaging.com/press/pressfiles.html Complete information about the camera is available here: http://www.pentaximaging.com/about-us.aspx?p=press
PENTAX Imaging Company is an innovative leader in the production of a variety of digital cameras including weather resistant digital SLRs and stylish, compact, waterproof cameras, as well as lenses, flash units, binoculars, scopes, and eyepieces. For over 90 years, PENTAX has developed durable, reliable products that meet the needs of consumers and businesses. With headquarters in Golden, Colorado, PENTAX Imaging Company is a division of PENTAX of America, Inc.
# # #

Media contact:
Michelle Martin
303.728.0224
Michelle.martin@pentax.com

Consumers:
pentaxinfo@pentax.com
1-800-877-0155

More...

Adam
PentaxForums.com Webmaster (Site Usage Guide | Site Help | My Photography)

PentaxForums.com's high server and development costs are user-supported. You can help cover those costs by donating. Or, buy your photo gear from our affiliates, Adorama, B&H Photo, or Topaz Labs, and get FREE Marketplace access - click here to see how! Trusted Pentax retailers:

06-28-2011, 09:04 PM   #2
Veteran Member

Photos: Albums
I want to get one of these for snorkling in Hawaii next year. I'll have to check and see if there is a club yet. I'd love to see some shots.
07-02-2011, 09:06 AM   #3
Inactive Account

In Orange, Oh Dear

I have just bought a small waterproof camera for kayaking - I could not bring myself to buy the Pentax (bought Panasonic) as it is just so terribly ugly. The old one was good looking, the new one looks like a joke - and Orange does not help it!
Scotsloon
07-02-2011, 06:24 PM   #4
Veteran Member

Photos: Albums
I am a big fan of orange. This may look kind if crazy, but I don't think the fish will care. I will check and see if I can get a used one though as it won't get a lot of use.

09-25-2011, 01:03 PM   #5
New Member

[langtitle=sk]Nič nevydrží tak málo[/langtitle]

Pred štyrmi mesiacmi som kúpil tento fotoaparát a myslel som si že keď kupujem značku a rozhodol som sa investovať vcelku dosť peňazí, vsadil som na odolnosť fotoaparátu a dúfal som že ho budem mať hodne dlho.
Bohužiaľ po 3 mesiacoch štandartného používania prišlo sklamanie keď som ho raz vytiahol z tažky v ktorej nosím netbook, telefon a dokumenty, s prasknutým displejom. Navonok fotoaparát nejavil známky poškodenia, tak som predpokladal že je to nejaká výrobná vada. Potom však prišlo ďalšie sklamanie keď mi v značkovom servise u distributora tejto značky firmy EXAPRO povedali že na túto závadu sa reklamácie nevťahuje, vraj fotoaparát je odolný na pád z výšky jeden meter na drevenú podložku a uvedená závada vznikla tlakom. Bohužiaľ musím konštatovať že tento fotoaparát, hoci bol konštruovaný na tvrdšie zaobchádzanie mi vydržal menej ako hociktoré iné zariadenie ktoré odolné nie sú. Počul som aj prípade keď zákazníkovi natiekla do fotoaparátu voda pretože sa mu omylom otvorila krytka, čo pri konštrukcii istenia myslím ani nemusí byť zriedkavý problém.
A to som ešte nespomenul problematické fungovanie GPS prijímača ktorý by mal fotkám priraďovať súradnice. Pri zapnutí tejto funkcie musíte čakať 10-15 min než nájde polohu, pri Ďalšom fotení je to už lepšie ale ani 60-120s mi nepripadá uspokojivé. V prípade zapnutia funkcie sledovania satelitov, ktorá zabezpečí rýchle lognutie polohy sa telefón vybije po pár hodinách aj vo vypnutom stave.
Ďalším problémom bol objektív ktorý nebol krytý a býval často znečistený, nehovoriac o horšej kvalite fotiek pri šere.
Keď som sa nad tým zamyslel, prišiel som na to že na účely ktoré som to potreboval tento fotoaparát predči môj fotoaparát vtelefóne len v tom, že môže zmoknúť, ale asi ani to by som neriskoval.
Prístup distribútora ma sklamal natoľko že už aj značka Pentax je pre mňa úplne neprijateľná, pretože ak ak obchodníkovi nezáleží na zákazníkovi (nemyslí sa tým tento obchod s tým som bol zatiaľ spokojný), tak jeho tovar u mňa výrazne stráca na cene.
Reply

Bookmarks
  • Submit Thread to Facebook Facebook
  • Submit Thread to Twitter Twitter
  • Submit Thread to Digg Digg
Tags - Make this thread easier to find by adding keywords to it!
camera, cameras, company, consumers, gps, images, models, optio, pentax, wg-1
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search